Sıkça Sorulan Sorular (SSS)
SIKCA SORULAN SORULAR (SSS)
Daha hızlı karar verebilmeniz veya problem yaşadığınız bir alanda yardım alabilmeniz için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.
 • Hosting
 • Cloud Server
 • Dedicated Server
 • Private Cloud Server

Hosting hizmetleri için taşıma hizmeti mevcut mu?

 • Tüm hosting hizmetlerimizde aynı paneller için ücretsiz taşıma işlemi mevcuttur.

  Farklı bir panel kullanıyorsanız taşıma işlemleri için ek ücret talep edilebilmektedir.

Trafik limitsiz paketler ne anlama gelmektedir?

 • Trafik limitsiz paketler organik kullanıcılarınızın siteye erişimini kapsamaktadır.

  Dosya paylaşımı veya Up-Down gibi işlemlerden dolayı yüksek trafik kullanımları için ek hat ücreti talep edilebilir.

Hosting sistemlerinde güvenlik amacıyla alınan önlemler nelerdir?

 • Hosting sunucuları otomatik güncelleştirmeler ile daima güncel tutularak yeni çıkan açıklar en kısa süre içerisinde kapatılmaktadır.

  Ayrıca sisteme yüklenen tüm dosyalar Shell taramasından geçmekte olup halihazırda belirlenen periyodlar ile ek Shell tarama işlemleri yapılmaktadır.

Yedekleme işlemleri için firmanız destek veriyor mu?

 • Bazı hosting hizmetlerimiz ücretsiz günlük yedekleme hizmetine dahil olup bazı paketlerimiz ise ek ücret karşılığında yedekleme hizmeti satın almaktadır.

  Paket dahilinde ücretsiz yedekleme hizmeti mevcut değil ise firmamız haftalık olarak yedek almaktadır.

TAM YÖNETİLEBİLİR SANAL SUNUCU NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

 • Sistemimiz üzerindeki tüm sanal sunucu müşterilerimiz, tam yönetilebilir sunucuya sahip olmaktadırlar. Diledikleri zaman tek tıklama ile yeniden kurulum veya farklı bir işletim sistemi kurulumu için işlem başlatabilirler ve sunucuları otomatik olarak kurularak taraflarına teslimatı sağlanmaktadır.

  Üstelik güncel ve geçmiş hat kullanım bilgilerine ulaşabilir, uzaktan erişim yaparak sunucusuna müdahale edebilir, fiziksel işlem yapabilir (reboot, start, stop, rescue mode) ve 1 adet yedekleme yapabilirler.

ÖDEME SONRASI SANAL SUNUCU TESLİMAT SÜRESİ NEDİR?

 • Sunucu teslimatı, hizmetin ödemesinin yapılması ve teknik ekibin TC, Adres ve diğer verilmesi zorunlu bilgilerin kontrolü ardından onaylanır ve müşteri paneline sunucu eklenir.

  Müşteri, paneline eklenen sunucu kurulumunu hemen başlatabilir. Bilgiler doğru ise maksimum 2 saat içerisinde işlemler tamamlanır.

TAM YÖNETİLEBİLİR FİZİKSEL SUNUCU NEDİR?

 • Mevcut sunucularımızın tamamında uzak erişim için sisteme entegre yazılım altyapısı mevcuttur. Tüm müşteriler sunucularına uzak erişim yapabilir, tek tıklama ile formatlama ve otomatik işletim sistemi kurulumu başlatabilir,

  Fiziksel sunucularımızın tamamında panel üzerinden uzak erişim mevcuttur. İsterseniz otomatik kurulum ile dilediğiniz işletim sistemini kurabilir, isterseniz de manuel olarak dilediğiniz iso ile kurulumu el ile yapabilirsiniz.

  Üstelik güncel ve geçmiş tüm network kullanımlarınızı görüntüleyebilir ve tam erişim sağlayabildiğiniz fiziksel sunucunuz ile tüm işlemlerinizi yalnızca panel üzerinden yönetebilirsiniz.

FİZİKSEL SUNUCU TESLİMAT SÜRESİ NEDİR?

 • Sunucu teslimatı, hizmetin ödemesinin yapılması ve teknik ekibin TC, Adres ve diğer verilmesi zorunlu bilgilerin kontrolü ardından onaylanır ve müşteri paneline sunucu eklenir.

  Müşteri, paneline eklenen sunucu kurulumunu hemen başlatabilir. Bilgiler doğru ise maksimum 2 saat içerisinde işlemler tamamlanır.

FİZİKSEL SUNUCU GÜVENLİĞİ İÇİN FİREWALL HİZMETİ MEVCUT MU?

 • Fiyatlarımıza koruma ücreti dahil değildir. Ek olarak koruma almak isteyen müşteriler aldığı korumalı IP adedi başına ek ücret ödemektedir.

  vMware yapısında fiziksel firewall hizmetine ek olarak yönetimsel firewall hizmetimiz mevcuttur. IP limitleme, IP Access on Port, Botnet Protection on Software ve daha fazlasına sahip olabilirsiniz.

PRIVATE CLOUD SERVER NEDİR?

 • Yüksek yatırım maliyeti olan bulut sunucu mimarisinde müşterilere özel ve paylaşımsız fiziksel bulut sunucu alanıdır.

  Tüm müşteriler kendilerine ait dedicated sunucular ile özel storage bağlantılarına sahip olur ve yüksek donanım kapasiteleri, yüksek hat maliyeti gibi hususlardan muaf uygun fiyata özel bulut sunuculara sahip olur.

  Her müşterinin kendine ait iSCSI, paylaşımsız HDD ve Fiber ethernet altyapısı mevcuttur. Hiçbir müşteri diğer müşterilerin donanım kullanımlarına ortak olmaz ve %100 fiziksel erişime sahiptir.

PRIVATE CLOUD SERVER STORAGE BAĞLANTISI BOYUTU NEDİR?

 • Tüm müşteriler SAN Storage sunuculara 2 x 10 Gbps iSCSI Private Network ile bağlıdır.

Private Cloud Server müşterilerine kaç adet vLan verilmektedir?

 • Tüm private cloud server müşterilerine 100 adet vLan verilmekte ve ihtiyaç olması durumunda bu sayı arttırılabilmektedir.

Sorularınızı bu başlıklar cevaplamadıysa bizimle İletişim kurmayı tercih edebilirsiniz.
Mesai saatleri içerisinde çağrı merkezimiz üzerinden sorularınızı sorabilir veya aşağıdaki iletişim formu ile sorularınızı iletebilirsiniz.